Województwo warmińsko-mazurskie pełne jest miejscowości, które od lat urzekają turystów z całej Polski. Jednym z chętnie odwiedzanych przez nich miejsc jest Ryn – nieduże miasto o długiej, bo sięgającej średniowiecza historii [proponujemy również zwiedzić oddalone o 17 km Wilkasy]. Podczas pobytu w Rynie można postawić na zwiedzanie, ale także na aktywny wypoczynek czy różne wodne atrakcje. Co warto zwiedzić?

Decydując się na spędzenie w Rynie choćby kilku dni, trzeba zobaczyć średniowieczny zamek krzyżacki [Zamek Ryn]. Ta imponująca budowla jest jedną z największych i robiących największe wrażenie wśród zamków w całej Polsce. Zamek został wybudowany między dwoma jeziorami. Dzisiaj zwiedzać można zadaszony dziedziniec, a także przylegające do niego sale, które zostały utrzymane w stylu charakterystycznym dla średniowiecza. Osoby chcące pomieszkać w zamku mają taką możliwość, ponieważ obecnie działa w nim hotel.

Spędzając czas w Rynie, warto zobaczyć również miejscowy kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który powstał w II połowie XX wieku. W 2011 roku obok kościoła postawiony został pomnik Jana Pawła II. 

Oczywiście urlop w Rynie nie wiąże się jedynie ze zwiedzaniem, można tam również podziwiać malownicze krajobrazy. Doskonałe warunki ku temu panują na ścieżce spacerowo-rekreacyjnej, która biegnie wokół jeziora Ołów. Podczas spaceru można pooddychać świeżym powietrzem, podziwiać piękne widoki i poczuć klimat prawdziwych Mazur. Osoby doceniające możliwość aktywnego spędzenia czasu nad wodą z pewnością ucieszy fakt, że nad jeziorem znajduje się plaża, a także wypożyczalnia wodnego sprzętu. Pomyślano także o miejscu, w którym można rozpalić ognisko.

Drugim zbiornikiem wodnym w Rynie jest Jezioro Ryńskie. To właśnie tam powstała Ekomarina, przy której cumuje wiele żaglówek. Osoby lubiące podziwiać malownicze widoki powinny wybrać się na spacer promenadą ciągnącą się wzdłuż jeziora Ryńskiego do Ekomariny. Na promenadzie znajdują się ławeczki, na których można odpocząć. 

W Rynie znajduje się wiele obiektów, w których można się zatrzymać na czas urlopu [baza pod hasłem: Ryn dostępne noclegi]. Turyści mają do wyboru: pola namiotowe, domki letniskowe, pensjonaty, a także prywatne kwatery – łatwo zauważyć, że baza noclegowa tego miejsca jest zróżnicowana, zatem każdy znajdzie pokój na własną kieszeń.