Przyjeżdżając do Sromowiec Wyżnych, oczywiście musimy zapoznać się z magicznym miejscem, jakim jest Pieniński Park Narodowy. Obejmuje on środkową część Pienin i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów z całej Polski. Cały park praktycznie stanowią piękne lasy jodłowo-bukowe. Znajdziemy tu rzadkie gatunki roślin, takie jak: żywokost sercowaty czy żywiec gruczołowaty. W wilgotniejszych miejscach mamy do czynienia z lasem jaworowym, gdzie zobaczymy też miesięcznicę trwałą oraz języcznik zwyczajny. Nie można tutaj jednak pominąć także pięknych sosen, które są stare i powyginane na różne strony. Na terenie parku obecne są również liczne łąki, które przyciągają różnorodnymi gatunkami kwiatów, które nie są spotykane nigdzie indziej. Są tu bowiem takie kwiaty jak: koniczyna pagórkowa, przelot pospolity, storczyk bzowy, storczyca kulista czy gółka długoostrogowa. Każdego z nas z pewnością zainteresują murawy naskalne. Panuje na nich sesleria skalna oraz kostrzewa blada, które występują dość rzadko. Na szczególną uwagę w Pienińskim Parku Narodowym zasługuje również pszonak pieniński, który występuje tylko w okolicy czorsztyńskiej warowni.

Na terenie obiektu wyznaczono aż dwadzieścia pięć kilometrów szlaków pieszych, a także dziewięć wodnych. Są one oczywiście poprowadzone w taki sposób, żeby zobaczyć jak najwięcej przyrody i pięknych zakątków okolicy. Pieniny słyną dodatkowo z prawie trzystu jezior, a w tym są trzy mineralne. Wśród zwiedzających największym uznaniem cieszy się oczywiście ponad trzydzieści gatunków storczyków. Jeśli chodzi o zwierzęta, to na terenie Pienin wykazano sześć i pół tysiąca gatunków, ale rzeczywiście szacuje się tę liczbę na około piętnaście tysięcy. Występują tu takie rzadkie gatunki ptaków jak: dzięcioł trójpalczasty, puchacz, nagórnik czy bocian czarny. Jeśli chodzi o ssaki to: mysz małooka, zębiełek karliczek czy ryś.

Za największą atrakcję w okolicy do tej pory są uznawane oczywiście spływy tratwami flisackimi przełomem Dunajca. Jeśli chodzi o bazę wypoczynkową [oferty pod adresem: https://meteor-turystyka.pl/] warto polecić obiekt Polana Sosny. Posiada on do dyspozycji dwadzieścia drewnianych pokoi, które są urządzone na tradycyjny, góralski styl z nowoczesnymi udogodnieniami. Każdy pokój posiada telewizor z telewizją satelitarną, bezpłatne WiFi, drewniane meble oraz łazienkę z prysznicem i suszarką do włosów. Śniadania są w formie bufetu i serwowane w dużej jadalni, jednak możemy sobie je także zamówić do pokoju. Dominuje tu kuchnia regionalna. Na miejscu znajduje się również wypożyczalnia rowerów oraz duży ogród ze sprzętem do grillowania.